Strona główna
czwartek, 22 maja 2025 r.
imieniny obchodzą: Emil, Roma
Lista przebojów
  • Clean Bandit, Anne-Marie, ...
  • Sylwia Grzeszczak - Latawce
  • ROSE & Bruno Mars - APT.
  • Zalia - Diament
banerbanerbanerbaner

Impreza poświęcona Tybetowi relacja

Strona główna » Archiwum aktualności » Impreza poświęcona Tybetowi relacja

wielkość tekstu:A | A | A

data dodania: 2010-09-27 12:05:33

Organizacje pozarządowe takie jak: Inna Przestrzeń, Instytut Lecha Wałęsy, Grupa 3fala.art.pl  zorganizowały w tym roku szereg akcji dotyczących Tybetu w różnych miastach naszego kraju: Bielsku-Białej, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i Warszawie. Odbyły się manifestacje oraz pisanie listów w sprawie uwolnienia więźniów politycznych (Warszawa, Poznań, Trójmiasto). W Krakowie 10 marca przejechał Tramwaj Tybetański, a wieczorem odbył się pokaz filmów i koncert na gongach i misach tybetańskich. W Bielsku-Białej w Zespole Szkół Technicznych i Handlowych zaprezentowano wystawę i zorganizowano spotkanie informacyjne o Tybecie.

Skierniewice włączyły się w nurt akcji pomocy Tybetowi. W miniony piątek, w ramach Dni Narodów Europy i Świata – Tybet, odbyła się impreza poświęcona temu krajowi. Po oficjalnych spotkaniach między innymi z miejscowymi przedsiębiorcami goście przybyli do Kina Polonez. Osobisty sekretarz Jego Świątobliwości Dalajlamy Desi Rinpoche podziękował Polakom za ciągłe wsparcie udzielane Tybetowi.

Padło wiele pytań o sytuację w tym kraju, o okupację chińską oraz o przyczyny nienawiści Chin do Tybetu. Dowiedzieliśmy się, że w Polsce żyje 25 Tybetańczyków. Największa grupa przebywa w Warszawie. Poza naszym krajem uchodźcy przebywają w Szwajcarii, Belgii i Anglii.

Sytuacja Tybetańczyków jest bardzo trudna. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej z dużymi oporami wydaje paszporty. Dzięki nim dzieci mogą wyjechać z Tybetu, aby rozpocząć nowe, wolne życie. Na spotkaniu w Skierniewicach były dwie dziewczynki, które zostały adoptowane przez polską rodzinę. Mówią po polsku, chodzą do polskiej szkoły, ale w duszy nigdy nie przestały kochać swojego kraju. Zaśpiewały dwie, krótkie piosenki w swoim ojczystym języku. Spotkało się to z gromkimi brawami skierniewickiej publiczności.

Po wizycie gości obejrzeliśmy dwa filmy Julii Popławskiej o losach Tybetu. Pierwszym z nich był obraz „Dzieci Dalajlamy”. Film opowiadał o ludziach żyjących w Polsce, którzy wiodą normalne życie, pracują zawodowo, oddają się swoim pasjom i mogą wypowiadać swoje poglądy. Dla ludzi mieszkających w Tybecie sytuacja nie do pomyślenia. Drugim był „Wywiad z Dalajlamą”(Rozmowy istotne), który opowiadał o buddyzmie.

Po projekcji filmów, każdy uczestnik spotkania udał się do swojego domu. Zobaczyliśmy i usłyszeliśmy jak wielkie mamy szczęście, że żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Przed nami stoi jednak zadanie pomocy tym, którzy tę wolność utracili. W końcu historia Tybetu jest bardzo podobna do losów naszego kraju.

 

Czytaj informacje z miasta: Skierniewice

autor: Sebastian Warchlewski

Tybet Kraj na Dachu Świata

Do 30 września 2010 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej imienia Władysława Reymonta można obejrzeć wystawę fotografii Łukasza Walla - „Tybet – Kraj na Dachu Świata”. ...

Impreza poświęcona Tybetowi

Dyskusyjny Klub Filmowy Eroica w Skierniewicach i Stowarzyszenie Liberatis zapraszają na imprezę poświęconą Tybetowi. 24 września 2010 roku w Kinie Polonez o godzinie 18.00 zostaną ...

Dziennikarze z miasta: Skierniewice


Strona główna
Gość dnia


  • gość dnia
    Mariusz Szadkowski, naczelnik wydziału Rewitalizacji UM Rawa ...


    gość popołudniowy
    kpt. Konrad Krupa, Oficer Prasowy KP PSP Rawa Mazowiecka
Materiały reporterskie

  • Nowy sprzęt dla OSP w powiecie rawskim

    Nowy Honorowy Obywatel Rawy Mazowieckiej
Partnerzy serwisu: Flash (application/x-shockwave-flash) is not supported in your browser!
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności strona główna
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Radio Victoria – rozgłośnia diecezji łowickiej. Powstała 25 marca 1995 roku. W roku 1998 została włączona do sieci rozgłośni katolickich „Plus” i przyjęła nazwę „Plus”. Radio rozpoczęło ekspansję, wybudowano nadajniki pokrywające swym sygnałem obszar od Łodzi po Warszawę – stąd slogan „między Łodzią a Warszawą”. W roku 2004 wystąpiła z sieci „Plus” i wróciła do pierwotnej nazwy. Siedziba stacji znajduje się w Łowiczu. Radio posiada studia terenowe w Kutnie, Rawie Mazowieckiej, Żyrardowie oraz Skierniewicach.