Strona główna » Archiwum aktualności » Koncert puzonowy Trombastic
data dodania: 2011-06-24 12:27:57
W najbliższą niedzielę w ramach XI Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej o godzinie 18.00 w Kościele Miłosierdzia Bożego na Zadębiu rozpocznie się koncert puzonowy kwartetu Trombastic.
Warszawski zespół wąskomenzurowych puzonów historycznych specjalizujący się w wykonawstwie muzyki z okresu renesansu i baroku. Ten jedyny w swoim rodzaju w Polsce zespół gra na puzonach altowych, tenorowych, basowym i kontrabasowym.
Są to kopie wykonane w manufakturach Finke, Meinl&Lauber (Niemcy) i Siciński (Polska). Podział instrumentów według skali głosów ludzkich powstał w czasach renesansu, kiedy puzony często wzmacniały glosy śpiewaków w muzyce chóralnej. Instrumentów tych używały także kapele dworskie (włącznie z królewską), ponieważ brzmiały one wspaniale i monumentalnie jako jednorodny zespół lub w połączeniu z innymi instrumentami dętymi (cynki, pomorty, flety, krzywuły) czy też smyczkowymi. Puzon jako głośny i donośny instrument był również chętnie zapraszany do kapel ludowych grających muzykę taneczną i świąteczną w karczmach i zajazdach. Zachowały się opisy Telemanna podróżującego w owych czasach po naszych ziemiach, któremu często zdarzało się słuchać kapel grających w składzie: regal, puzon i bęben. Z tej przyczyny również Trombastic często zaprasza do współpracy innych instrumentalistów a także śpiewaków.
Zespół od 1987 roku regularnie koncertuje w kraju i za granicą. Był gościem festiwali muzyki dawnej w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Radomiu, a także w Czechach, Holandii i w Niemczech.
Artyści brali udział w kursach mistrzowskich prof. Stephena Andersona (Univarsity of Kansas), prof. Ardasha Marderosiana (Chicago Liric Opera), Gasa Geversa (Utrecht) i innych. Puzoniści współpracują z wieloma innymi zespołami muzyki dawnej np. Ars Nova, Kapela Jasnogórska, Il Tempo czy Orkiestra Złotego Wieku, z którymi dokonali wielu nagrań archiwalnych i płytowych.
Muzycy Trombastic oprócz dbałości o stronę wykonawczą zajmują się również odszukiwaniem i opracowaniem nieznanych utworów, szczególnie muzyki doby polskiego renesansu. Zapraszamy!
Źródło: brasserwis.pl
Fot. sxc.hu
autor: Sebastian Warchlewski