Strona główna
sobota, 24 maja 2025 r.
imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna
Lista przebojów
  • Clean Bandit, Anne-Marie, ...
  • Sylwia Grzeszczak - Latawce
  • ROSE & Bruno Mars - APT.
  • Zalia - Diament
banerbanerbanerbaner

Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej

Strona główna » Archiwum aktualności » Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej

wielkość tekstu:A | A | A

data dodania: 2011-07-21 13:46:08

W Bibliotece Pedagogicznej można oglądać wystawę pod tytułem: „2011 – Rokiem Czesława Miłosza”. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 15.00.

Miłosz Czesław - ur. 30 VI 1911, Szetejnie (Litwa), zm. 14 VIII 2004, Kraków, poeta, prozaik, eseista. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Współzałożyciel czasopisma „Żagary” oraz członek grupy poetyckiej o tej samej nazwie. Pracownik Polskiego Radia w Wilnie (usunięty z powodu prezentowania lewicowych poglądów i popularyzowania kultury białoruskiej), następnie w Warszawie. Podczas okupacji niemieckiej współorganizował podziemne życie literackie w Warszawie. W latach 1945–50 w polskiej służbie dyplomatycznej, w 1951 roku poprosił o azyl polityczny i pozostał na emigracji we Francji, od 1960 roku w USA. W latach 1961–78 profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Do lat 90. utwory Miłosza były wydawane głównie przez paryską „Kulturę”, w kraju ukazywały się w drugim obiegu wydawniczym, oficjalnie — po przyznaniu Nagrody Nobla. Po 1989 roku poeta stale spędzał część roku w Krakowie. Od 1990 roku członek PAU. W poezji ewoluował od apokaliptycznej (zbiór Poemat o czasie zastygłym 1933) i symbolistyczno-estetycznych wizji świata (Trzy zimy 1936), przez ironiczno-tragiczny obraz losów ludzkich w czasach wojny (Ocalenie 1945) ku problematyce historiozoficznej i kulturowej, w której dominującym tematem jest konfrontacja uniwersalnych wartości moralnych i estetycznych z doświadczeniami historycznymi człowieka XX w.; w twórczości poetyckiej. W programowo zintelektualizowanej, łączącej liryzm z klasycyzującą dyscypliną, patos z ironicznym dystansem, Miłosz odwołuje się do różnych tradycji (T.S. Eliot), także rodzimej tradycji romantycznej.

Oto fotorelacja z wystawy.
 

Czytaj informacje z miasta: Skierniewice

autor: Sebastian Warchlewski


Dziennikarze z miasta: Skierniewice


Strona główna
Gość dnia


  • gość dnia
    Mariusz Szadkowski, naczelnik wydziału Rewitalizacji UM Rawa ...


    gość popołudniowy
    kpt. Konrad Krupa, Oficer Prasowy KP PSP Rawa Mazowiecka
Materiały reporterskie

  • Nowy sprzęt dla OSP w powiecie rawskim

    Nowy Honorowy Obywatel Rawy Mazowieckiej
Partnerzy serwisu: Flash (application/x-shockwave-flash) is not supported in your browser!
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności strona główna
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Radio Victoria – rozgłośnia diecezji łowickiej. Powstała 25 marca 1995 roku. W roku 1998 została włączona do sieci rozgłośni katolickich „Plus” i przyjęła nazwę „Plus”. Radio rozpoczęło ekspansję, wybudowano nadajniki pokrywające swym sygnałem obszar od Łodzi po Warszawę – stąd slogan „między Łodzią a Warszawą”. W roku 2004 wystąpiła z sieci „Plus” i wróciła do pierwotnej nazwy. Siedziba stacji znajduje się w Łowiczu. Radio posiada studia terenowe w Kutnie, Rawie Mazowieckiej, Żyrardowie oraz Skierniewicach.