Strona główna
środa, 7 maja 2025 r.
imieniny obchodzą: August, Ludomir
Lista przebojów
  • Clean Bandit, Anne-Marie, ...
  • Sylwia Grzeszczak - Latawce
  • Zalia - Diament
  • ROSE & Bruno Mars - APT.
banerbanerbanerbaner

Głowno i Stryków na trasie Wakacyjnego Busa Radia Victoria

Strona główna » Archiwum aktualności » Głowno i Stryków na trasie Wakacyjnego Busa Radia Victoria

wielkość tekstu:A | A | A

data dodania: 2013-07-12 16:18:17

W piątek, Radio Victoria gościło w Głownie i Strykowie. To również, dwie charakterystyczne miejscowości regionu między Łodzią a Warszawą.
Zarówno Głowno jak i Stryków można zaliczyć to miast rekreacyjno – wypoczynkowych. A to, dlatego, że zarówno w jednym jak i drugim mieście są wodne akweny przeznaczone do kąpieli. Zarówno władze Głowna jak i Strykowa dbają o to, aby miejsca wokół zalewów była atrakcyjne i zadbane. Śmiało można powiedzieć, że to tam latem koncentruje się życia tych miasteczek. I to właśnie również w okolicach zalewu w Mrożyczka w Głownie i nad zalewem w Strykowie będzie można spotkać radiowego busa. Tam będzie można spotkać pracowników Radia Victoria, otrzymać koszulkę radiową, balon, lub radiową reklamówkę z gadżetami.



Zarówno Głowno jak i Stryków są niewielkimi miasteczkami, mającymi swój urok. Układ urbanistyczny w centrum Głowna,  pochodzi z 19 wieku, warto zwrócić uwagę na budynek starej karczmy – ostatni grosz, - drewniany, budynek wybudowany w 1740 roku przy ul. Łowickiej, później przebudowany.
Prawdopodobnie najstarszy zachowany budynek w Głownie.
Głowno ma również swój pomnik przyrody, jest nim Dąb Wolności.
Dąb posadzony 11 listopada 1928 na Placu Wolności, w dziesiątą rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Mrożyczka, to zalew w Głownie.
Zalew składa się z dwóch akwenów oddzielonych groblą, na której biegnie droga krajowa nr 14. Na środku grobli znajduje się most nad Mrogą łączącą oba akweny.
Zalew posiada przystań wodną z wypożyczalnią sprzętu pływającego oraz plażę z małą gastronomią.
Stryków prawa miejskie uzyskałw 1394 z rąk Władysława Jagiełły. W średniowieczu Stryków leżał przy drodze ze Zgierza do Łowicza łączącej Mazowsze z Wielkopolską i Śląskiem. Miasto ze swymi 45 rzemieślnikami stanowiło lokalny ośrodek handlu i rzemiosła, było też ośrodkiem dóbr szlacheckich.
Po najeździe szwedzkim w XVII wieku miasto podupadło i zaczęło się odradzać dopiero pod koniec XVIII wieku dzięki F. Czarneckiemu, który próbował ze Strykowa uczynić ośrodek produkcji tekstylnej.
W 1902 Stryków uzyskał połączenie kolejowe z Łodzią i Warszawą. Również na początku XX wieku stał się dużym ośrodkiem mariawitów.
W trakcie II wojny światowej miasto straciło 45% ludności – głównie Żydów – wymordowanych przez hitlerowców.
Stryków na przestrzeni wieków wydał wielu znamienitych obywateli. Wywodzą się z niego między innymi: historyk, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego Maciej Stryjkowski, czy Łazarz Andrysowicz – twórca polskiego drukarstwa.

W poniedziałek Radio Victoria zagości w Łowiczu.

Czytaj informacje z miasta: Łowicz

autor: Beata Graszka


Dziennikarze z miasta: Łowicz


Strona główna
Gość dnia


  • gość dnia
    Mariusz Szadkowski, naczelnik wydziału Rewitalizacji UM Rawa ...


    gość popołudniowy
    kpt. Konrad Krupa, Oficer Prasowy KP PSP Rawa Mazowiecka
Materiały reporterskie

  • Nowy sprzęt dla OSP w powiecie rawskim

    Nowy Honorowy Obywatel Rawy Mazowieckiej
Partnerzy serwisu: Flash (application/x-shockwave-flash) is not supported in your browser!
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności strona główna
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Radio Victoria – rozgłośnia diecezji łowickiej. Powstała 25 marca 1995 roku. W roku 1998 została włączona do sieci rozgłośni katolickich „Plus” i przyjęła nazwę „Plus”. Radio rozpoczęło ekspansję, wybudowano nadajniki pokrywające swym sygnałem obszar od Łodzi po Warszawę – stąd slogan „między Łodzią a Warszawą”. W roku 2004 wystąpiła z sieci „Plus” i wróciła do pierwotnej nazwy. Siedziba stacji znajduje się w Łowiczu. Radio posiada studia terenowe w Kutnie, Rawie Mazowieckiej, Żyrardowie oraz Skierniewicach.