Strona główna
sobota, 10 maja 2025 r.
imieniny obchodzą: Antonina, Izydor
Lista przebojów
  • Clean Bandit, Anne-Marie, ...
  • Sylwia Grzeszczak - Latawce
  • Zalia - Diament
  • ROSE & Bruno Mars - APT.
banerbanerbanerbaner

Zadziwiający świat grzybów

Strona główna » Archiwum aktualności » Zadziwiający świat grzybów

wielkość tekstu:A | A | A

data dodania: 2010-11-08 10:24:38

Do końca tego tygodnia w Bibliotece Pedagogicznej można podziwiać wystawę fotograficzną dr Jędrzeja Maszkiewicza pod tytułem: „Zadziwiający świat grzybów”.

Celem ekspozycji jest pokazanie wybranych gatunków grzybów, ich zróżnicowanych kształtów i swoistego piękna. Zdjęcia wykonano aparatem Nikon Coolpix 3700 w Bolimowskim Parku Krajobrazowym, Lasach Rogowskich oraz na terenie Skierniewic, nie wyłączając najbardziej zurbanizowanej części miasta.

Wystawa pokazuje również niebezpieczne grzyby, którymi ludzie mogą się zatruć. Bardzo ciężko przebiegają tzw. zatrucia neurotropowe, w których substancje toksyczne wpływają na funkcje układu nerwowego: centralnego, obwodowego i autonomicznego. Są one powodowane na przykład przez grzyby z rodziny Inocybe (strzępiaki), zawierające m.in. muskarynę i Clitocybe (lejkówki). Zatrucia takie dają objawy pobudzenia nerwowego, ale nie grożą utratą życia lub trwałym uszkodzeniem narządów miąższowych czy mózgowia. Najbardziej niebezpieczne są tzw. zatrucia cytotropowe – uszkadzające zwłaszcza komórki takich narządów miąższowych, jak wątroba i nerki.

W Polsce ich przyczyną są wyłącznie trzy gatunki grzybów – muchomor sromotnikowy, wiosenny i jadowity.

dr Jędrzej Maszkiewicz – wieloletni pracownik Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Instytutu Warzywnictwa. Swoje zainteresowanie grzybami datuje na rok 1964, kiedy to rozpoczął pracę w pierwszym z wymienionych instytutów. Pracując w Instytucie Warzywnictwa zajmował się chorobami grzybowymi i wirusowymi pieczarki. W tym czasie rozszerzył swoje zainteresowania o grzyby występujące w przyrodzie. Posiada stopień doktora nauk rolniczych i dorobek w postaci około dwustu publikacji naukowych i popularno – naukowych. Obecnie jest na emeryturze. Współpracuje z warszawskim periodykiem „Biuletyn Producenta Pieczarek” oraz z wydawanym na Śląsku „Pieczarkarzem”.

Czytaj informacje z miasta: Skierniewice

autor: Sebastian Warchlewski


Dziennikarze z miasta: Skierniewice


Strona główna
Gość dnia


  • gość dnia
    Mariusz Szadkowski, naczelnik wydziału Rewitalizacji UM Rawa ...


    gość popołudniowy
    kpt. Konrad Krupa, Oficer Prasowy KP PSP Rawa Mazowiecka
Materiały reporterskie

  • Nowy sprzęt dla OSP w powiecie rawskim

    Nowy Honorowy Obywatel Rawy Mazowieckiej
Partnerzy serwisu: Flash (application/x-shockwave-flash) is not supported in your browser!
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności strona główna
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Radio Victoria – rozgłośnia diecezji łowickiej. Powstała 25 marca 1995 roku. W roku 1998 została włączona do sieci rozgłośni katolickich „Plus” i przyjęła nazwę „Plus”. Radio rozpoczęło ekspansję, wybudowano nadajniki pokrywające swym sygnałem obszar od Łodzi po Warszawę – stąd slogan „między Łodzią a Warszawą”. W roku 2004 wystąpiła z sieci „Plus” i wróciła do pierwotnej nazwy. Siedziba stacji znajduje się w Łowiczu. Radio posiada studia terenowe w Kutnie, Rawie Mazowieckiej, Żyrardowie oraz Skierniewicach.