Strona główna » Archiwum aktualności » Zadziwiający świat grzybów
data dodania: 2010-11-08 10:24:38
Do końca tego tygodnia w Bibliotece Pedagogicznej można podziwiać wystawę fotograficzną dr Jędrzeja Maszkiewicza pod tytułem: „Zadziwiający świat grzybów”.
Celem ekspozycji jest pokazanie wybranych gatunków grzybów, ich zróżnicowanych kształtów i swoistego piękna. Zdjęcia wykonano aparatem Nikon Coolpix 3700 w Bolimowskim Parku Krajobrazowym, Lasach Rogowskich oraz na terenie Skierniewic, nie wyłączając najbardziej zurbanizowanej części miasta.
Wystawa pokazuje również niebezpieczne grzyby, którymi ludzie mogą się zatruć. Bardzo ciężko przebiegają tzw. zatrucia neurotropowe, w których substancje toksyczne wpływają na funkcje układu nerwowego: centralnego, obwodowego i autonomicznego. Są one powodowane na przykład przez grzyby z rodziny Inocybe (strzępiaki), zawierające m.in. muskarynę i Clitocybe (lejkówki). Zatrucia takie dają objawy pobudzenia nerwowego, ale nie grożą utratą życia lub trwałym uszkodzeniem narządów miąższowych czy mózgowia. Najbardziej niebezpieczne są tzw. zatrucia cytotropowe – uszkadzające zwłaszcza komórki takich narządów miąższowych, jak wątroba i nerki.
W Polsce ich przyczyną są wyłącznie trzy gatunki grzybów – muchomor sromotnikowy, wiosenny i jadowity.
dr Jędrzej Maszkiewicz – wieloletni pracownik Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Instytutu Warzywnictwa. Swoje zainteresowanie grzybami datuje na rok 1964, kiedy to rozpoczął pracę w pierwszym z wymienionych instytutów. Pracując w Instytucie Warzywnictwa zajmował się chorobami grzybowymi i wirusowymi pieczarki. W tym czasie rozszerzył swoje zainteresowania o grzyby występujące w przyrodzie. Posiada stopień doktora nauk rolniczych i dorobek w postaci około dwustu publikacji naukowych i popularno – naukowych. Obecnie jest na emeryturze. Współpracuje z warszawskim periodykiem „Biuletyn Producenta Pieczarek” oraz z wydawanym na Śląsku „Pieczarkarzem”.
autor: Sebastian Warchlewski