Strona główna » Archiwum aktualności » XII Festiwal Muzyki Romantycznej
data dodania: 2010-11-10 12:58:30
Już po raz dwunasty w Skierniewicach odbędzie się Festiwal Muzyki Romantycznej. Nie od dzisiaj wiadomo, że ostatnie lata swojego życia spędziła tu Konstancja Gładkowska, która była młodzieńczą muzą Fryderyka Chopina.
Oto program imprezy:
11 listopada godz. 15.30
Koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia i Samorządowej Szkoły Muzycznej II Stopnia oraz orkiestry szkolnej z udziałem uczniów ze Szkoły Muzycznej w Gerze pod opieką PETERA WIEGANDA,
MAŁGORZATA ZIENTARSKA-SZCZERBA – fortepian,
MARIAN CHMIELEWSKI – dyrygent,
Miejsce: MOK Kino Polonez.
11 listopada godz. 18.00
FRYDERYK CHOPIN - PORTRET MUZYKA - otwarcie wystawy i spotkanie z MICHELEM DELAUME, kustoszem Muzeum George Sand w Nohant.
Miejsce: Galeria MCK.
12 listopada godz. 18.00 - koncert
WOJCIECH WALECZEK – fortepian.
Wybitny polski pianista charakteryzujący się bezkompromisowym podejściem do sztuki wykonawczej. Od parunastu lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność koncertową wykonując koncerty symfoniczne oraz recitale solowe i kameralne w wielu krajach świata.
Urodzony w roku 1980 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo w roku 2003. Naukę kontynuował podczas studiów podyplomowych w Vancouver Academy of Music w Kanadzie, pod kierunkiem prof. Lee Kum-Sing'a. Podczas kursów mistrzowskich pracował z profesorami: Andrzejem Jasińskim, Andree Laplant`em, Aleksiejem Orłowieckim, Jean'em Micault i Wiktorem Mierżanowem.
Miejsce: Sala Biblioteki Instytutu Warzywnictwa.
13 listopada godz. 17.00 - koncert
TADEUSZ SZLENKIER - tenor.
Urodził się w Warszawie. W 2004 roku ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W zakresie wokalistyki kształcił się u Romana Węgrzyna i Richarda Crossa. Brał udział w poważnych przedsięwzięciach muzycznych w kraju i za granicą. Siedmiokrotnie śpiewał na koncertach Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, a także występował w salach filharmonicznych z najlepszymi polskimi dyrygentami i orkiestrami.
MARIUSZ RUTKOWSKI – fortepian.
Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów-kameralistów, koncertujący w kraju i za granicą, uczestniczący także w renomowanych festiwalach muzycznych. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie M.Szraiber (fortepian) oraz M.Nosowskiej (kameralistyka). Jest laureatem wielu konkursów z zakresu kameralistyki fortepianowej i prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Polskiego Radia im.J.Lefelda na Konkursie im.I.J.Paderewskiego (Bydgoszcz 1999, 2006), nagrody dla najlepszego pianisty na IV Międzynarodowym Konkursie im.St.Moniuszki (Warszawa 2001). Współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie i Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.
Miejsce: Sala koncertowa szkół muzycznych.
14 listopada godz. 17.00 - koncert
ORKIESTRA SINFONIA VARSOVIA.
Polska orkiestra symfoniczna powstała w 1984 roku w Warszawie w oparciu o Polską Orkiestrę Kameralną. Działalność Sinfonia Varsovia zainicjował Franciszek Wybrańczyk we współpracy z Yehudi Menuhinem jako pierwszym gościnnym dyrygentem. Obecnym dyrektorem artystycznym orkiestry jest Krzysztof Penderecki. Cyklicznie organizuje Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu.
MARIA MACHOWSKA - skrzypce.
Urodzona 9 maja 1987 roku w Warszawie - skrzypaczka, córka aktora Ignacego Machowskiego. Gry na skrzypcach zaczęła się uczyć w wieku 6 lat. Kształciła się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Z. Brzewskiego w Warszawie pod kierunkiem Mirosława Ławrynowicza (1999-2005). Od 2005 roku studiuje w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie Konstantego Andrzeja Kulki.
Szkoliła się również na kursach Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w Zakopanem, kursach mistrzowskich w Łańcucie, Goch (Niemcy), Mount Royal College w Calgary (Kanada), „Mozarteum” – Internationale Sommerakademie w Salzburgu (Austria) oraz uczestniczyła w Young Artists International Festival w Los Angeles (Stany Zjednoczone).
WOJCIECH RODEK – dyrygent.
Dyrygent, urodzony w 1977 r. w Brzegu. Gry na fortepianie uczył się od 8 roku życia w PSM I st. w Namysłowie i w PSM II st. we Wrocławiu u Jacka Gębskiego i Krystyny Puchały-Kajdasz. W latach 1998-2003 studiował dyrygenturę w klasie prof. Marka Pijarowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie debiutował w 2000 roku z Orkiestrą Symfoniczną AM. Ukończył również Filologię Słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Instytut Języka Rosyjskiego im. Puszkina w Moskwie. W 2003 roku zdobył II nagrodę na III Przeglądzie Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. W 2005 roku wygrał konkurs na stanowisko asystenta Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie pracował w latach 2005-2007. Współpracuje z wieloma zespołami symfonicznymi m. in. Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą „Sinfonia Varsovia”, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą „Sinfonia Iuventus”, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej, Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum”, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, zespołem „Capella Bydgostiensis”, Orkiestrą Kameralną w Łomży.
Miejsce: MOK Kino Polonez, koncert biletowany.
Koncertom towarzyszy GALERIA JEDNEGO OBRAZU przygotowana przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Skierniewicach. Zapraszamy!
Źródło: festiwal.skierniewice.pl
Fot. sxc.hu
autor: Sebastian Warchlewski