Strona główna » Archiwum aktualności » Wietnam szlakiem Mandarynów
data dodania: 2010-11-17 15:15:44
Jutro o godzinie 18.00 w sali kameralnej Młodzieżowego Centrum Kultury odbędzie się pokaz slajdów Malwiny i Artura Flaczyńskich z cyklu „Podróże bez granic” pod tytułem: „Wietnam – szlakiem Mandarynów”.
Autorzy pokazu zabiorą nas w podróż po Wietnamie północnym i środkowym. Zobaczymy gwarną hanojską starówkę, po czym Szlakiem Mandarynów udamy się na południe. Tam odwiedzimy pałac cesarski w Hue, zabytkowe miasteczko Hoi An oraz tajemnicze ruiny czamskich świątyń w My Son i Nha Trang. Następnie udamy się w góry północnego Wietnamu, gdzie zafascynują nas kolorowe stroje plemion górskich. Wędrówkę zakończymy rejsem po urokliwej zatoce Ha Long.
Na zachodzie Wietnamu wznoszą się Góry Annamskie (Ngoc Linh 2598 m n.p.m.) przechodzące ku południowi w rozległe płaskowyże (największy Tay Nguyen). Na granicy z Laosem i Chinami leżą łańcuchy górskie z najwyższym pasmem Hoang Lien Son (najwyższy szczyt kraju Fan Si Pan, 3142 m n.p.m.). Niziny zajmują jedną czwartą terytorium kraju. Wzdłuż wybrzeża rozciągają się niziny aluwialne (utworzone na północy przez deltę Rzeki Czerwonej, a na południu przez deltę Mekongu) oraz wąskie niziny nadbrzeżne. Do największych rzek należą także: Rzeka Czarna, Song Ma, Song Ha, Song Ca.
W Wietnamie przeważa klimat monsunowy, na północy - zwrotnikowy, na południu – podrównikowy. Monsun letni (maj – październik/listopad) sprawia, że lato jest gorące i wilgotne. Zimy (listopad – kwiecień) są chłodniejsze i suchsze, zwłaszcza na północy. Latem (przede wszystkim) i jesienią wybrzeże nawiedzają cyklony tropikalne.
Lasy zajmujące dwie piąte kraju porastają głównie góry i wyżyny. Na północy rosną lasy monsunowe, a na południu równikowe, m.in. z mahoniowcem, palisandrem indochińskim, drzewem zelażnym, kamforowcem, sumakiem lakowym. Powyżej 1000 m n.p.m. rozciąga się pas lasów podzwrotnikowych i strefy umiarkowanej z dębem i sosną, a od około 2500 m n.p.m. – roślinność alpejska. W kotlinach i na wyżynach występują sawanny. Świat zwierzęcy reprezentują: tygrys, lampart, słoń indyjski, niedźwiedź malajski i małpy.
Utwory literackie powstawały w języku wietnamskim, chińskim i francuskim. W literaturze wyróżniały się dwa nurty: ludowy (bajki, podania, legendy) i dworski (dramaty, poezja, traktaty filozoficzne). W sztuce oraz muzyce widoczne są wpływy chińskie, indyjskie, indonezyjskie i europejskie. Sztuka XX wieku to przede wszystkim tradycyjne malarstwo na jedwabiu, a muzyce – pieśni zaangażowane. Wyróżnia się także rzemiosło, zwłaszcza wyroby ze złota i laki.
W Hanoi warto zobaczyć zabytkowe świątynie z XI wieku, w tym Na Jednej Kolumnie oraz poświęconą Konfucjuszowi świątynię Literatury.
Malwina i Artur Flaczyńscy – z wykształcenia pedagog i geograf, z zamiłowania podróżnicy. Podczas swoich wyjazdów starają się dotrzeć do miejsc nie skażonych masową turystyką. Autorzy wielu pokazów slajdów i tekstów o podróżach, od kilkunastu lat związani z Klubem Podróży Jarema. Zapraszamy!
źródło: mckskierniewice.pl
fot. sxc.hu
autor: Sebastian Warchlewski