Strona główna
sobota, 10 maja 2025 r.
imieniny obchodzą: Antonina, Izydor
Lista przebojów
  • Clean Bandit, Anne-Marie, ...
  • Sylwia Grzeszczak - Latawce
  • Zalia - Diament
  • ROSE & Bruno Mars - APT.
banerbanerbanerbaner

Sala nr 6 na Sputniku

Strona główna » Archiwum aktualności » Sala nr 6 na Sputniku

wielkość tekstu:A | A | A

data dodania: 2010-11-24 12:29:30

Na Replice Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską 2010 zaprezentowano najnowszy film Karena Szachnazarowa „Sala nr 6”. Jest to adaptacja opowiadania Antoniego Czechowa. Opowiada o starym lekarzu (Ragin – Władimir Illin), dyrektorze prowincjonalnego szpitala psychiatrycznego, którego fascynacja jednym z pacjentów (Gromow – Aleksiej Wiertkow) prowadzi do obłędu. Z dyrektora staje się pensjonariuszem tego szpitala. W wyniku tego traci stanowisko, na które czeka od dawna jego młodszy kolega (Chobotow – Jewgienij Styczkin).

Historia pokazana przez Szachnazarowa jest bardzo niepokojąca i pesymistyczna. Pokazuje jak bezlitosny system potrafi złamać mądrego i wrażliwego człowieka.  Ta opowieść może zdarzyć się w każdym miejscu i w każdym czasie. Nie mają tutaj znaczenia kraj, szerokość geograficzna, kultura czy normy społeczne. Pokazuje jak szerzy się zgoda na zło, jak niereagowanie na zaczepki i złośliwe docinki może doprowadzić nawet do śmierci. Bardzo łatwo jest przymykać oczy na niesprawiedliwość, która dotyka naszego sąsiada. Nas to przecież nie dotyczy. Karen Sachanazarow pokazuje w tym filmie jak traktowanie ludzi chorych jako pełnowartościowe jednostki niestety nie prowadzi do niczego dobrego. Wrażliwość na cierpienie jest traktowana jako słabość i zostaje wykorzystana, aby unicestwić człowieka. Ragin nie udziela się na „salonach”, woli rozmowę z inteligentnym acz chorym człowiekiem. Jest bardzo szczęśliwy, że w końcu trafił na kogoś mądrego, z kim może porozmawiać o trudnej, szarej egzystencji. Nie przysparza mu to zwolenników. W efekcie Ragin pada ofiarą spisku swoich kolegów i zostaje zamknięty w szpitalu.

Doskonała gra aktorów oddaje znakomicie atmosferę opowiadania Antoniego Czechowa. Realistyczne zdjęcia Aleksandra Kuzniecowa i muzyka Jewgienija Kadimskiego oddaje grozę, dramat i samotność człowieka. Mocny i bezkompromisowy film Sachnazarowa to bardzo mocny punkt Sputnika nad Polską 2010.
 

Czytaj informacje z miasta: Skierniewice

autor: Sebastian Warchlewski

Sputnik nad Polską 2010

Od 19 – 25 listopada 2010 roku w skierniewickim Kinie Polonez odbędzie się druga edycja Repliki Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską 2010”. Na festiwalu będą ...

Dziennikarze z miasta: Skierniewice


Strona główna
Gość dnia


  • gość dnia
    Mariusz Szadkowski, naczelnik wydziału Rewitalizacji UM Rawa ...


    gość popołudniowy
    kpt. Konrad Krupa, Oficer Prasowy KP PSP Rawa Mazowiecka
Materiały reporterskie

  • Nowy sprzęt dla OSP w powiecie rawskim

    Nowy Honorowy Obywatel Rawy Mazowieckiej
Partnerzy serwisu: Flash (application/x-shockwave-flash) is not supported in your browser!
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności strona główna
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Radio Victoria – rozgłośnia diecezji łowickiej. Powstała 25 marca 1995 roku. W roku 1998 została włączona do sieci rozgłośni katolickich „Plus” i przyjęła nazwę „Plus”. Radio rozpoczęło ekspansję, wybudowano nadajniki pokrywające swym sygnałem obszar od Łodzi po Warszawę – stąd slogan „między Łodzią a Warszawą”. W roku 2004 wystąpiła z sieci „Plus” i wróciła do pierwotnej nazwy. Siedziba stacji znajduje się w Łowiczu. Radio posiada studia terenowe w Kutnie, Rawie Mazowieckiej, Żyrardowie oraz Skierniewicach.