Strona główna » Archiwum aktualności » IV Festiwal Puls Literatury
data dodania: 2010-12-01 13:04:59
Od 2 do 12 grudnia 2010 r. w Łodzi i w okolicznych miejscowościach będzie organizowana kolejna edycja Festiwalu "Puls Literatury". Tegoroczna impreza to największe tego typu przedsięwzięcie w naszym kraju. Koncerty, spotkania autorskie, konkursy jednego wiersza, slam, wystawy, pokazy filmowe. Wszystko to – i wiele więcej – odbywać się będzie w Łodzi w Śródmiejskim Forum Kultury - Dom Literatury, Poleskim Ośrodku Sztuki, Teatrze Nowym i Muzeum Kinematografii oraz w Skierniewicach, Brzezinach i Tomaszowie Mazowieckim.
Festiwal "Puls Literatury" jest dorocznym wydarzeniem kulturalnym, mającym na celu upowszechnianie literatury oraz rozwijanie czytelnictwa. Nazwa nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi nieregularnego kwartalnika "Puls”, ważnego pisma literackiego opozycji demokratycznej.
Czwarta edycja festiwalu jest kontynuacją i rozszerzeniem inicjatywy rozpoczętej w 2007 roku w związku z obchodami 30. rocznicy powstania czasopisma. W zamyśle festiwal nawiązuje do programowych treści tego wyjątkowego periodyku. Kolejne edycje odbywały się pod hasłami: "Krytyka i kontestacja” (2008, w rocznicę Marca 1968 r.) oraz w 2009 – ze względu na okrągłe rocznice 1939 i 1989 – "Wojna i pokój”, skrótowo opisujące próbę określenia postaw pisarskich i samej literatury wobec wyzwań historii.
W swoim założeniu festiwal łączy dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym "pulsem” literatury. Do udziału w nim zapraszani są wybitni pisarze, krytycy, tłumacze, literaturoznawcy, zaś na festiwalowe wydarzenia składają się spotkania autorskie, panele krytyczno-literackie, warsztaty, koncerty muzyczne, projekcje filmowe, działania multimedialne.
Adresatami poszczególnych spotkań są: dzieci, młodzież i dorośli. Festiwal "Puls Literatury 2010" odbywać się będzie pod hasłem konkrety, które ma objąć zarówno literaturę zwróconą ku rzeczywistości i rzeczom, jak i tzw. poezję konkretną.
Program imprezy w Skierniewicach – 2 grudnia 2010 roku:
Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach Filia nr 2 (ul. Reymonta 33)
10:00 - Puls Literatury dla dzieci. Spotkanie z Kaliną Jerzykowską
Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Skierniewicach (ul. Sienkiewicza 10)
13:00 - Puls Literatury w szkole. Spotkanie z Krzysztofem Siwczykiem (poeta, aktor
grający tytułową rolę w "Wojaczku" Lecha Majewskiego)
Pokaz filmu „Wojaczek” Lecha Majewskiego
Klub Art De Grand (ul. Reymonta 33)
18:00 - Spotkanie z Darkiem Foksem, Konradem Ciokiem i Emilem Jastrzębskim
CIOK, FOKS I JASTRZĘBSKI to autorzy związani ze Skierniewicami i jedni z bohaterów najnowszego numeru kwartalnika artystyczno-literackiego "Arterie", który towarzyszy tegorocznej edycji "Pulsu Literatury" i w który będzie się można zaopatrzyć na miejscu. Podczas piwnicznego wieczoru poeci będą czytać utwory obrażające władzę, krytykujące społeczeństwo konsumpcyjne i wychwalające urodę nie tylko polskich kobiet. Osobno potraktują nieprzemyślany zakaz palenia w barach. Przewidziano też rozdawnictwo książek.
19:00 Konkurs Jednego Wiersza
20:00 Koncert zespołu Agnellus
Łódzki zespół AGNELLUS. Znany jako "Agnes'band" w latach 2000-2009 był wielokrotnie nagradzany na Ogólnopolskich Festiwalach Piosenki m.in. na Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie, na Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku. Utwory Agnes można było usłyszeć na koncertach organizowanych przez SPP oddział w Łodzi, Łódzką Piwnicę Artystyczną "Przechowalnia", Piwnicę Artystyczną Teatru Starego w Krakowie przy ulicy Sławkowskiej, na Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, na Festiwalu "Apetyt na czytanie" w Łodzi, "Poezja na murach" w Dzierżoniowie, "Na moście" w Gryfinie, na festiwalu "Fama" w Świnoujściu... Na płycie Macieja Zembatego pt. "Piosenki z trumienki", można znaleźć 5 utworów zespołu (styczeń 2003).
Skład zespołu:
Agnieszka Kowalska-Owczarek - śpiew
Agnieszka Nowak - gitara akustyczna
Daniel Machoś - gitara elektryczna
Tomasz Kowalski - gitara basowa
Paweł Zawierucha – perkusja
Zapraszamy!
Źródło: mbp.skiermiewice.pl, artdegrand.pl
Fot. sxc.hu
autor: Sebastian Warchlewski