Strona główna » Archiwum aktualności » 3 000 mil do Maroka
data dodania: 2011-01-14 13:21:46
20 stycznia 2011 roku o godzinie 18.00 w sali kameralnej Młodzieżowego Centrum Kultury odbędzie się pokaz slajdów z cyklu „Podróże bez granic” pod tytułem: „3 000 mil do Maroka”. O tym pięknym kraju opowiedzą nam Anna i Marcin Szymczakowie.
Zanim dotrzemy do Afryki, przemierzymy Alpy, Masyw Centralny i przepiękne Pireneje. Następnie odwiedzimy Hiszpanię – pospacerujemy po Barcelonie i Grenadzie. Kolejnym etapem podróży będzie Gibraltar, z którego wyruszymy już na podbój Maroka.
Kraj ten pokaże nam swe różne oblicza – niesłychanie turystyczny Marrakesz, ale też zagubione wioski w górach Atlasu, bezkresne wydmy Erg Chebi, czy sztormowe wybrzeże Atlantyku. Odwiedzimy gwarne arabskie bazary, przejdziemy się wąskimi uliczkami medyn i podpatrzymy jak żyją Marokańczycy.
Maroko – przeważająca część kraju jest górzysta bądź wyżynna. Na zachodzie, wzdłuż wybrzeży atlantyckich, ciągną się nadbrzeżne niziny i płaskie obszary Mesety Marokańskiej. Na północnym wschodzie wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego biegnie łańcuch wapiennych gór Ar – Rif z najwyższym szczytem w tym paśmie Dżabal Tidighin (2456 m n.p.m.). Góry Atlas ciągną się wzdłuż całego kraju z południowego zachodu na północny wschód, przechodząc w wysokie płaskowyże w pobliżu granicy z Algierią. Na południu i południowym wschodzie kraju rozciągają się kamieniste i piaszczyste pustynie Sahary. Wszystkie rzeki mają charakter górski. Większość spływa z Atlasu Wysokiego w kierunku północnym. Muluja, największa z nich, uchodzi do Morza Śródziemnego, reszta zaś do Oceanu Atlantyckiego. Rzeki spływające na południe zasilają wodą oazy, po czym zanikają w piaskach Sahary.
Na północy kraju dominuje klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego z gorącym latem i łagodną, wilgotną zimą. Im bliżej środka kraju tym klimat staje się suchszy, aż do zwrotnikowego suchego na południu.
Najstarszymi zabytkami są malowidła i ryty naskalne w górach Antyatlasu. Z czasów starożytnych pochodzą liczne znaleziska ceramiki fenickiej i ruiny wielu miast rzymskich, a także rzeźby i dobrze zachowane mozaiki.
Anna i Marcin Szymczakowie – z wykształcenia geografowie mają wspólną pasję: podróże i fotografowanie. Plonem ich wędrówek po świecie są m.in. trzy albumy fotograficzne: „Tybet. W kraju ginącej kultury”, „Japonia – od tropików Okinawy po zabytki Kioto”, „Boliwia – Tybet Ameryki”. Zapraszamy!
Fot. sxc.hu
autor: Sebastian Warchlewski