Strona główna
sobota, 10 maja 2025 r.
imieniny obchodzą: Antonina, Izydor
Lista przebojów
  • Clean Bandit, Anne-Marie, ...
  • Sylwia Grzeszczak - Latawce
  • Zalia - Diament
  • ROSE & Bruno Mars - APT.
banerbanerbanerbaner

Afryka, śladami Stasia i Nel

Strona główna » Archiwum aktualności » Afryka, śladami Stasia i Nel

wielkość tekstu:A | A | A

data dodania: 2011-01-17 13:18:08

W Miejskim Centrum Kultury rozpoczęły się ferie zimowe. Jutro w godzinach 9.30–10.30 w sali kameralnej MCK-u dzieci będą mogły zobaczyć pokaz slajdów Małgorzaty i Marcina Złomskich pod tytułem: „Afryka – śladami Stasia i Nel”.

W XIX wieku niemal cała Afryka znalazła się pod władzą państw kolonialnych, a zwłaszcza Wielkiej Brytanii i Francji. Ważniejsze podboje kolonialne zaczęły się w 1830 roku przez francuską inwazję w Algierii, po wieloletnich walkach kraj opanowano, posuwając się na południe w głąb Sahary. Sąsiednią Tunezję zajęli Francuzi w 1881 roku jako protektorat. W 2 połowie XIX wieku Francja podbiła rozległe obszary zachodniej i środkowej Afryki, skrawek Somalii nad Morzem Czerwonym oraz Madagaskar w 1896 roku. Pod koniec XIX wieku posiadłości francuskie w Afryce zajmowały około 8 milionów kilometrów kwadratowych z około 14 milionami ludności. Francja ciągnęła ogromne zyski z bezwzględnej eksploatacji bogactw kolonialnych przy nieco mniej bezwzględnym traktowaniu ludności tubylczej.

Anglicy posiadali tereny nad Oceanem Atlantyckim, Zatoką Gwinejską, Oceanem Indyjskim i rozległe obszary na południu, gdzie podbili między innymi: dwie republiki Transwal i Oranię, założone przeż potomków kolonistów holenderskich – Burów. Po kilkuletniej wojnie w 1902 roku anektowali, a w 1910 roku włączyli te republiki wraz z tak zwanym Krajem Przylądkowym i Natalem w nowe dominium – Związek Południowej Afryki. Ogółem obszar kolonii brytyjskich pod koniec XIX wieku wynosił około 3,5 miliona kilometrów kwadratowych z około 12,5 milionem ludności. Ponadto Wielka Brytania pod koniec XIX wieku rozciągnęła swoją kontrolę nad nominalnie tureckim lennem – Egiptem oraz po dłuższej wojnie (powstanie tubylców pod wodzą Mahdiego) – nad Sudanem, który pozornie miał być tak zwanym kondominium anglo-egipskim; faktycznie był zarządzany wyłącznie przez Anglików (od 1898 roku).

Trzecim pod względem wielkości zdobyczy terytorialnych państwem kolonialnym w Afryce była Portugalia, posiadająca nad Atlantykiem Angolę i nad Oceanem Indyjskim Mozambik oraz parę mniejszych skrawków lądu. Łącznie ten kraj pod koniec XIX wieku posiadał w Afryce 2,1 miliona kilometrów kwadratowych z 13,3 milionami ludności.

Późno dołączyli do kolonizatorów Niemcy (koniec XIX wieku) zdobywając niewielkie obszary na zachodnim i wschodnim wybrzeżu, łącznie 2,3 miliona kilometrów kwadratowych z około 11 milionami bezwzględnie traktowanej ludności tubylczej. Jeszcze później przybyli Włosi, którzy zajęli pas wybrzeża nad Morzem Czerwonym (Erytrea) i nad Oceanem Indyjskim – Somalia, doznawszy klęski przy próbie podboju Etiopii (1896); posiadłości włoskie miały 0,5 miliona kilometra kwadratowego z około 0,7 miliona ludności. Osobliwością i fikcją było utworzone w 1885 roku Państwo Kongo, 2,3 miliona kilometrów kwadratowych z 19 milionami ludności pod faktycznym rządem belgijskim, a w 1908 roku faktycznie anektowane przez Belgię.

Państwa niezależne po 1900 roku to Maroko, 440 tysięcy kilometrów kwadratowych z 8 milionami ludności, Etiopia (Abisynia), około 1 milion kilometrów kwadratowych i około 8 milionami ludności oraz Libia, 95 tysięcy kilometrów kwadratowych z 1,5 milionem ludności. Zapraszamy!

Źródło: mckskierniewice.pl
Fot. sxc.hu

Czytaj informacje z miasta: Skierniewice

autor: Sebastian Warchlewski


Dziennikarze z miasta: Skierniewice


Strona główna
Gość dnia


  • gość dnia
    Mariusz Szadkowski, naczelnik wydziału Rewitalizacji UM Rawa ...


    gość popołudniowy
    kpt. Konrad Krupa, Oficer Prasowy KP PSP Rawa Mazowiecka
Materiały reporterskie

  • Nowy sprzęt dla OSP w powiecie rawskim

    Nowy Honorowy Obywatel Rawy Mazowieckiej
Partnerzy serwisu: Flash (application/x-shockwave-flash) is not supported in your browser!
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności strona główna
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Radio Victoria – rozgłośnia diecezji łowickiej. Powstała 25 marca 1995 roku. W roku 1998 została włączona do sieci rozgłośni katolickich „Plus” i przyjęła nazwę „Plus”. Radio rozpoczęło ekspansję, wybudowano nadajniki pokrywające swym sygnałem obszar od Łodzi po Warszawę – stąd slogan „między Łodzią a Warszawą”. W roku 2004 wystąpiła z sieci „Plus” i wróciła do pierwotnej nazwy. Siedziba stacji znajduje się w Łowiczu. Radio posiada studia terenowe w Kutnie, Rawie Mazowieckiej, Żyrardowie oraz Skierniewicach.