Strona główna » Archiwum aktualności » Fotografia uliczna
data dodania: 2011-01-20 13:55:28
Wczoraj w Miejskim Centrum Kultury o godzinie 16.30 w sali 104 wysłuchaliśmy kolejnego wykładu z historii sztuki. Tym razem prelekcja dotyczyła fotografii ulicznej, a wygłosiła ją Joanna Kinowska.
Fotografia uliczna jest to fotografia z miejsc publicznych. Najczęściej jest to ulica, ale może to być kawiarnia, sklep lub przystanek autobusowy. Najważniejsze, żeby dotyczyła szeroko pojętej przestrzeni publicznej. Najczęściej jest to fotografia ukryta, ponieważ zdjęcie powinno być naturalne, wyrażać prawdziwe emocje. Jest to historia jednej klatki, rzadko seria zdjęć. Fotografowie uliczni korzystają z tak zwanych „złotych godzin” (ranek, zmierzch). Ten rodzaj fotografii odnosi się głównie do człowieka, jego zachowań i jego relacji z otoczeniem. Bardzo popularne są zdjęcia mające w tle reklamę. Nie wystarczy dzień, miesiąc czy rok, aby nasze zdjęcia zostały uznane za genialne. Tak więc fotografia uliczna uczy cierpliwości i wytrwałości. Często na 1000 zdjęć jedno wychodzi naprawdę dobre.
Zaletą takiej fotografii jest jej powszechność i niskie koszty. Do zrobienia dobrej fotki nie potrzeba drogiego aparatu. Wystarczy nawet aparat w telefonie. Bardzo często stosowaną techniką jest „strzał z biodra”. Należy działać według sprawdzonej zasady teraz, albo nigdy. W fotografii ulicznej nie ma czasu na wyszukane pozy, czekanie na dobre światło, liczy się czas i szybkość reakcji. Często potrzeba poświęcić dużo czasu, aby uchwycić odpowiedni moment. Najlepiej zacząć od bazarów i targów, gdzie ludzie robią zakupy i nie będą tak mocno zdziwieni wyjętym aparatem. Uśmiech i naturalność fotografa to czasem najlepsze wyjście z trudnej sytuacji, gdyż nie każdy życzy sobie być uwiecznionym na zdjęciu.
Mistrzami fotografii ulicznej poza granicami naszego kraju byli: Robert Frank, Gary Winogrand, Henri Cartier-Bresson czy Elliott Ewritt. W Polsce początki fotografii ulicznej związane były z rozwojem dagerotypu (1839). Jednak biorąc pod uwagę duże rozmiary aparatów i rzadkość występowania zakładów fotograficznych były to zdjęcia budowli, które znajdowały się na ulicach. Zdjęcia osób były pozowane, najczęściej z jasną informacją gdzie zostały zrobione. Tak więc dawna fotografia uliczna bardzo różniła się od tej współczesnej. W dzisiejszych czasach fotografia uliczna stała się anonimowa. Każdy może przecież zrobić sobie zdjęcie pamiątkowe z wakacji.
Fotografami, którzy robili zdjęcia na ulicy byli: Karol Beyer, Zofia Chomętowska. Współcześnie duże znaczenie mają fotografowie zrzeszeni w grupie snaps.pl – Michał Macioszczyk, Piotr Koszczyński, Robert Jaworski, Agnieszka Sym, Mariusz Forecki, Sylwester Rozmiarek.
Fot. wiadomosci.gazeta.pl
autor: Sebastian Warchlewski