Strona główna
poniedziałek, 12 maja 2025 r.
imieniny obchodzą: Dominik, Pankracy
Lista przebojów
  • Clean Bandit, Anne-Marie, ...
  • Sylwia Grzeszczak - Latawce
  • Zalia - Diament
  • ROSE & Bruno Mars - APT.
banerbanerbanerbaner

Mniejszości etniczne w Polsce. Ormianie

Strona główna » Archiwum aktualności » Mniejszości etniczne w Polsce. Ormianie

wielkość tekstu:A | A | A

data dodania: 2011-02-08 12:50:34

9 lutego 2011 roku o godzinie 14.00 w sali kameralnej Młodzieżowego Centrum Kultury odbędzie się wykład Krystyny Kostarskiej na temat: „Mniejszości etniczne w Polsce – Ormianie”. Prelekcja zostanie wygłoszona w ramach Skierniewickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Ormianie, Armeńczycy – ludność zamieszkująca głównie Wyżynę Armeńską (obecnie północno-wschodnia Turcja i Armenia). Początki państwowości ormiańskiej sięgają VII w. p.n.e., a okres świetności przypadł na czasy Tigranesa Wielkiego (94-56 p.n.e.). W 317 n.e. Ormianie przyjęli chrześcijaństwo, stworzyli odrębny alfabet ormiański, powstało bogate piśmiennictwo. Mimo podboju przez Arabów w VII wieku Ormianie rozwijali własną kulturę. W XI wieku Armenia została opanowana przez Turków seldżuckich, co doprowadziło do masowego opuszczania kraju. Ormianie osiedlali się głównie w Cylicji nad Morzem Śródziemnym, gdzie w 1198 roku stworzyli niepodległe królestwo, istniejące do 1375 roku. W końcu XIV wieku Armenię opanowali Turcy osmańscy, następnie była terenem rywalizacji między Turcją i Persją, a od XIX wieku także Rosją. Nowe fale emigracji Ormian wystąpiły w XIV, XIX i XX wieku (w latach 1915-18 nastąpiły krwawe prześladowania Ormian w Turcji). Do Polski Ormianie przybywali począwszy od XIV wieku i osiedlali się głównie we Lwowie, Kamieńcu Podolskim i Zamościu. W 1356 roku uzyskali od Kazimierza III Wielkiego zatwierdzenie samorządu, odrębności sądowej i wyznaniowej. Ormianie zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem artystycznym. Zachowali odrębność wyznaniową i kulturalną, mimo że większość Ormian polskich przyjęła język polski. Zapraszamy!

Źródło: mckskierniewice.pl
Fot. kul.pl
 

Czytaj informacje z miasta: Skierniewice

autor: Sebastian Warchlewski


Dziennikarze z miasta: Skierniewice


Strona główna
Gość dnia


  • gość dnia
    Mariusz Szadkowski, naczelnik wydziału Rewitalizacji UM Rawa ...


    gość popołudniowy
    kpt. Konrad Krupa, Oficer Prasowy KP PSP Rawa Mazowiecka
Materiały reporterskie

  • Nowy sprzęt dla OSP w powiecie rawskim

    Nowy Honorowy Obywatel Rawy Mazowieckiej
Partnerzy serwisu: Flash (application/x-shockwave-flash) is not supported in your browser!
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności strona główna
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Radio Victoria – rozgłośnia diecezji łowickiej. Powstała 25 marca 1995 roku. W roku 1998 została włączona do sieci rozgłośni katolickich „Plus” i przyjęła nazwę „Plus”. Radio rozpoczęło ekspansję, wybudowano nadajniki pokrywające swym sygnałem obszar od Łodzi po Warszawę – stąd slogan „między Łodzią a Warszawą”. W roku 2004 wystąpiła z sieci „Plus” i wróciła do pierwotnej nazwy. Siedziba stacji znajduje się w Łowiczu. Radio posiada studia terenowe w Kutnie, Rawie Mazowieckiej, Żyrardowie oraz Skierniewicach.