3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, drugą po amerykańskiej na świecie. Doniosłym dziełem myśli polskiego Oświecenia.
Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki (1788-1792) dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Po II wojnie światowej w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione.
Od 1990 roku 3 Maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce, dniem wolnym od pracy. Od 2007 roku jest również świętem narodowym Litwy. (na fotografii obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 maja”)
Dziś na antenie Radia Victoria sporo o historii. Z gościem, historykiem Piotrem Staniszewskim rozmawiał nasz reporter Kamil Puternicki. W rozmowie nie tylko o historycznych okolicznościach uchwalania konstytucji w 1971 roku, ale także o znaczeniu tej pierwszej ustawy zasadniczej dla naszego kraju.
Rozmowa odsłona 1:
Rozmowa odsłona 2:
Rozmowa odsłona 3:
Rozmowa odsłona 4:
Dziś tematem związanym z konstytucją zajmował się także nasz reporter Rafał Wodziński. Rafał próbował odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę Polacy wiedzą o tym dokumencie. Czy jest on dla nas ważny. O tym w materiale Rafała Wodzińskiego…
Mówiąc o obchodzeniu tak ważnych historycznie dat, trudno nie spytać o to czym dla Polaków, a szczególnie młodego pokolenia jest patriotyzm? Czy bycie Polakiem, patriotą jest w naszym kraju popularne? Na to pytanie próbował odpowiedzieć nasz reporter Przemek Rybicki
3 maja to także ważne święto kościelne. Dziś w kościele obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. To doskonała okazja by spytać o religijność Polaków. Czy nasza religijność to tylko i wyłącznie okazjonalny przejaw wiary? Nad tym pytaniem zastanawiała się Agata Horbacz…
Po odpowiedzi na pierwsze pytanie nasuwa się kolejne, dotyczące przejawów naszej religijności. Jak objawia się nasza, współczesna religijność? O tym w materiale Dagmary Skopiak